RUGBY UNION
Subscribe now for unlimited access.
or signup to continue reading
NEW ENGLAND
Round 7
First grade
Albies 14 (Tries: M. Green, C. Ekanayake Conversions: B. Grant (2)) def Baa Baas 12 (Tries: J. Clark, J. Armatage Conversions: E. Pitt)
Armidale Blues 46 (Tries: J. Roberts, L. Donnelly, J. Lubbe (2), L. Meatheringham, C. Stace Conversions: L. Donnelly (2) Penalty Goals: L. Donnelly (3), B. Rigby) def Tamworth 22 (Tries: A. O'keefe, H. Mills, W. Clinch, C. Robinson Conversions: J. Hannaford)
Second grade
Albies 94 (Tries: C. Flude, N. Alcorn (3), M. Arragon, L. Munday (2), B. Childes (2), M. Peterson (2), T. Jakins, C. Court, C. Turner Conversions: W. Gordon (10), C. Court, M. Peterson) def Baa Baas 0
Glen Innes 7 (Tries: M. Miller Conversions: S. Evans) def Robb 5 (Tries: W. Green)
Tamworth 22 (Tries: Z. Johns, R. Hanrahan, J. Bracken, J. Barker Conversions: M. Orcher) def Armidale Blues 10 (Tries: N. Bartlett, A. Raslan)
Robb 10 (Tries: A. Cudmore, W. Harrison) def Armidale Blues 5 (Tries: T. Haenga)
Third grade
Robb 3rd Grade 0 Def By Tenterfield 3rd Grade 17 (Tries: A. Holiss, S. Taualii, J. Murphy Conversions: K. Hope)
Albies 70 (Penalty Tries: 1 Tries: D. Webb, A. Stephens, C. Turner (2), W. Parnaby (2), J. Mclaughlin, J. Baker, R. Schmitt, R. Carroll (2) Conversions: T. Medway, R. Carroll (2), J. Mclaughlin) def Baa Baas 0
Albies 4 v Armidale Blues 3rd Grade match deferred
Womens 10s
Baa Baas 24 (Tries: M. Bird, H. Ford, S. Gordon-briggs, E. Dickson Conversions: S. Gordon-briggs (2)) def Albies 19 (Tries: T. Morgan (2), C. Harpley Conversions: C. Harpley, G. Thomas)
Tamworth 84 (Tries: P. Leonard (2), N. Hamilton, T. Nicholls (4), E. Hannaford, A. Watts (3), A. Bridge (2), R. Bordic Conversions: B. Andren, A. Bridge (3), T. Clough, T. Nicholls, N. Hamilton) def Armidale Blues 5 (Tries: K. Willis)
Glen Innes 79 (Penalty Tries: 2 Tries: L. Lavea (2), B. Klingnsr (3), A. Jones, M. Fryer, J. Brown, S. Byrne, S. Butterworth, K. Cooke Conversions: L. Lavea (3), M. Fryer, S. Butterworth) def Robb 0
CENTRAL NORTH
Round 8
First grade
Narrabri Blue Boars 0 Bye
Inverell Highlanders 59 (Tries: S. Houston, H. Goddard (2), S. Momo, L. Muir, T. Scotton, P. Maea, J. Bennett, T. Bucknell Conversions: H. Barnett (7)) def Scone Brumbies 3 (Penalty Goals: D. O'neill)
Pirates 0 Bye
Gunnedah Red Devils 45 (Tries: E. Sufia, C. Mitchell, R. Hobden, J. Perrett, Z. Newcombe, J. Richardson-fowell, T. Mcdermott Conversions: J. Perrett (4), R. Johnston) def Walcha Rams 10 (Tries: H. Locke, H. Leslie)
Moree Bulls 41 (Tries: A. Ravuvu (2), D. Woods, J. Ticehurst, M. Adams, T. Houston Conversions: J. Spain (4) Penalty Goals: J. Spain) def Quirindi Lions 14 (Penalty Tries: 1 Tries: H. Morrow Conversions: C. Gulliver)
Second Grade
Narrabri Blue Boars 0 Bye
Inverell Highlanders 28 def Scone Brumbies 0
Gunnedah Red Devils 28 def Walcha Rams 0
Barraba/Gwydir 19 (Tries: J. Rafter Conversions: J. Rafter Penalty Goals: J. Rafter (4)) def Pirates 17 (Tries: S. Ervine, B. Leach, B. Male Conversions: J. Trappel))
Moree Bulls 45 (Tries: S. Durnan, J. Budd, W. Burey (3), S. Joseph, J. Ticehurst Conversions: N. Porter (5)) def Quirindi Lions 5 (Tries: R. Beresford)
Women's 10s
Gunnedah Red Devils 32 (Tries: J. Jolliffe, J. Baker (2), E. Barr, S. Lennon (2) Conversions: S. Lennon) def Quirindi Lions 17 (Tries: Team (1), J. Slade, L. Quigley Conversions: G. Moore)
Pirates 51 (Tries: S. Partridge (3), N. Robinson (2), A. Colless (2), T. Gavin, E. Maslen Conversions: S. Partridge, T. Gavin, N. Robinson) def Barraba/Gwydir 19 (Tries: J. Kelso, H. Mallise, N. Phillpott Conversions: B. Mack, N. Phillpott)
Narrabri Blue Boars 0 Bye
Scone Brumbies 0 Bye
RUGBY LEAGUE
GROUP 4
ROUND 8
NORTH TAMWORTH v BOGGABRI
Jack Woolaston Oval, North Tamworth.
First Grade: NORTH TAMWORTH 44 (Scott Blanch 2, Yirippi Jaffer-Williams 2, Lachlan Etheridge, Kobe Bone, Josh Schmiedel, Jake McManus tries; Mitch Sheridan 6 goals) d BOGGABRI 6 (Matt Gillam try; Robert Doolan goal) G4 B&F: 3 Scott Blanch (NT), 2 Yirripi Jaffer-Williams (NT), 1 Mitch Sheridan (NT).
Reserve Grade: NORTH TAMWORTH 54 (Adrian Graham 3, Lachlan Mills-Bone 2, Matty Green, Luke Fisher, Mitchell Lincoln, Cristofer Cutmore, Chris Byrnes tries; Luke Fisher 7 goals) d BOGGABRI 12 (David Toomey, Joshua Scott tries; Rodney Lamb 2 goals) G4 B&F: 3 Luke Fisher (NT), 2 Adrian Graham (NT), 1 Andrew Cameron (B).
League Tag: NORTH TAMWORTH (Steph Halpin 3, Tayla King 2, Jorja Barnett 2, Tegan Resch, Amy Barraclough, Bree-Anna Poetschka, Rhiannion Graham, Kate Walters tries; Barraclough 6, Graham goals) d BOGGABRI O. G4 B&F: 3 Steph Halpin (NT), 2 Amy Barraclough (NT), 1 Alice Donnelly (B).
KOOTINGAL-MOONBI v GUNNEDAH
Kootingal Recreation Reserve.
First Grade: KOOTINGAL-MOONBI 54 (Ethan Parry 3, Brayden Jerrard 2, Kurt Hartmann 2, Ryan Kelly-Payne, Liam Hatch, Dylan Clarke tries; Sam Taylor 7 goals) d GUNNEDAH 10 (Jono Crowe, Jared Heinrich tries; Dylan O'Brien goal). G4 B&F: 3 Kurt Hartmann (K), 2 Josh Kevill (K), 1 Lincom Smith (G).
Reserve Grade: KOOTINGAL-MOONBI 24 (Jessie O'Leary, Brendan O'Leary, Deacon Tait, Mitch Eccleston, Archer Thistle tries; Jake Simpson 2 goals) d GUNNEDAH 20 (Nial Blewitt 2, Kih McDonald, Will Maggs tries; Farran Lamb 2 goals) G4 B&F: 3 Mitch Eccleston (K), 2 Oscar King (G), 1 Rhys Davis (K).
League Tag: GUNNEDAH 34 (Charlotte Eather 3, Madeline Buhagiar 2, Piper Rankmore tries; Rankmore 4, Jacqueline Jones goals) d KOOTINGAL-MOONBI 22 (Sarah Gill, Monique Corbett, Steph Fulwood, Bromley Nankivell tries; Fulwood 3 goals) G4 B&F: 3 Madeline Buhagiar (G), 2 Monique Corbett (K), Charlotte Eather (G).
Under-18s: GUNNEDAH 60 (Billy Youman 2, Charlie Lawrence, Cameron Byrnes, Toby Randall, Max Turner, Aidan King, Bradley Fuller, Matthew Ross, Jack Burgess, Joel Neader tries, Zack Doring 7, Youman gls) d KOOTINGAL-MOONBI 0. G4 B&F: 3 Matthew Ross (G), 2 Trent White (G), 1 Jerry Chen (K).
Sunday
WERRIS CREEK v NARRABRI
David Taylor Oval
MOREE v MANILLA
Boughton Oval, Moree.
AFL NORTH WEST
Round 6
Senior Men
Kangaroos 26.16 (172) def Suns 4.2 (26)
Senior Women
SOCCER
Premier Division
First Grade
North Companions 0 def Tamworth FC 0
South United 2 drew Moore Creek 2
OVA 9 def Hillvue 1
Reserve Grade
North Companions 3 def Tamworth FC 1
South United 0 drew Moore Creek 0
OVA 6 def Hillvue 1
Our journalists work hard to provide local, up-to-date news to the community. This is how you can continue to access our trusted content:
- Bookmark northerndailyleader.com.au
- Make sure you are signed up for our breaking and regular headlines newsletters
- Follow us on Twitter
- Follow us on Instagram
- Follow us on Google News
- FacebookTwitterWhatsappEmail