RUGBY LEAGUE
Subscribe now for unlimited access.
or signup to continue reading
Group 4
Jordan Sharpe scored two excellent solo tries and then landed the extra-time field goal that condemned North Tamworth to another loss, as the competition leaders won a Jack Woolaston Oval thriller 19-18.
GROUP 4 SCOREBOARD
Round 9 compiled by Geoff Newling
Saturday, July 3.
NORTH TAMWORTH v KOOTINGAL
Jack Woolaston Oval.
First Grade: KOOTINGAL 19 (Jordan Sharpe 2, Kyle Cochrane tries, Sam Taylor 3gls, Jordan Sharpe fld gl) NORTH TAMWORTH 18 (Amachai Roberts, Mark Simon, Dan Kelly tries, Jake McManus 3 gls) in golden point extra time. G4 B&F: 3 Nic Zahra (K), Tom Woolaston (NT), 1 Jordan Sharpe (K).
Second Grade: NORTH TAMWORTH 28 (Peni Dakuluga, Nicholas O'Leary 2, Jeremy Torrens, Jermain Walford tries, Walford 4gls) d KOOTINGAL 10 (Adam Darlington, Trae Cronin tries, Stephen Graham gl) G4 B&F: 3 Nicholas O'Leary (NT), 2 Dion Campbell (K), 1 Jermain Walford (NT).
Ladies League Tag: KOOTINGAL 16 (Carly Redfern, Aimee Diebold-Tindall, Rebekah Jenkins tries, Steph Fulwood 2gls) d NORTH TAMWORTH 14 (Rhiannon Graham, Tyla Endemi, Kim Resch tries, Resch gl) G4 B&F: 3 Carly Redfern (K), 2 Dhalara Knox (NT), 1 Steph Halpin (NT).
Under 18: ABERDEEN 34 (Brody Perry 3, Lachlan Marco, Pichai Dixon, Hunter Dever tries, Harry Schumaker 5gls) d KOOTINGAL 6 (Tai Reiri try, Liam Nicholson gl) B&F: 3 Pichai Dixon (A), 2 Riley Reid (K), 1 Jordan Sutton (A).
NARRABRI v WERRIS CREEK
Collins Park, Narrabri.
First Grade: NARRABRI 40 (Daniel Jobson 2, Mark Patterson, Chris Hunt, Daniel Howe, Sam Sadler, Jayden Hayne, Jed Smith tries, Todd Nichols 4gls) d WERRIS CREEK 14 (Jesse Murray, James Bates, Kieran Williams tries, Harlee Millgate gl) G4 B&F: 3 Todd Nichols (N), 2 Cody Tickle (WC), 1 Sam Sadler (N).
Second Grade: NARRABRI 62 (Rodney Lamb 2, Kaleb Mowle 2, Rylee Sadler 2, Kurt Wallace, Kynen Harvey, Trent Keeler, Scott Stockwell, Michael Knox tries, Mowle 6, Lamb 3gls) d WERRIS CREEK16 (Jesse Porter, Cohal Millgate, Izack Fox tries, Jackson Kent 2gls) G4 B&F: 3 Brendan Davey (N), 2 Darren Clarke (WC), 1 Trent Keeler (N).
Under 18: NARRABRI 58 (Thomas Bryce 3, Gus Smith 2, Malik Dennis, Brodie Willock, Christopher Clarke, Clifford Toomey, Jeffrey Harvey, Timmothy Shields tries, Zack Doring 5, Johnno Evans gls) d WERRIS CREEK 6 (Malik Hunt try, Nash Porter gl) G4 B&F: 3 Timmothy Shields (N), 2 Zack Doring (N), 1 Charlie Parsons (WC).
Ladies League Tag: WERRIS CREEK 24 (Anna Smith 2, Dayna Porter 2, Hayley Flemming tries, Jess Baker 2gls) d NARRABRI 4 (Taylah Fogarty try) G4 B&F: 3 Casey Hatch (WC), 2 Jess Baker (WC), 1 Taylah Fogarty (N).
BARRABA v GUNNEDAH
Barraba Sportsground
Second Grade: 28 (Luke Smith, Samuel Lowe, Jessie Rogers, Dylan Butler, Lachlan Butler tries, Brad Craddock 4gls) d GUNNEDAH 14 (Tom Randell, Nial Blewitt, Will Maggs tries, Farran Lamb gl) G4 B&F: 3 Brad Craddock (B), 2 Will Maggs (G), 1 Mick Rutherford (B).
Ladies League Tag: GUNNEDAH 40 (Marni Mitchell 4, Piper Rankmore, Charlotte Eather, Zoe Fleming tries, Fleming 6gls) d BARRABA 4 (Taylor Rogers try) G4 B& F: 3 Jacqui Jones (G), 2 Ashleigh Lowe (B), 1 Brittany Hughson (B).
RUGBY UNION
Central North
Round 12
First grade
Ollie Wright bagged four tries as Pirates survived a late scare to upset competition leaders Narrabri 29-22.
Elsewhere Gunnedah beat Quirindi 59-36, Walcha downed Scone 44-12 and Inverell accounted for Barraba 51-13.
TABLE: Narrabri 49, Gunnedah 47, Inverell 44, Pirates 43, Walcha 42, Moree 36, Quirindi 29, Scone 22, Barraba 6
Reserve Grade
Walcha d Scone on forfeit
Quirindi 27 d Gunnedah 10
Narrabri 29 d Pirates 26
Women's 7's Gala Day at Barraba
Pirates 28 d Narrabri 21
Gunnedah 21 d Barraba 12
Inverell 17 d Pirates 12
Gunnedah 29 d Narrabri 5
Inverell 37 d Barraba 0
New England
Round 9
First grade
St Alberts 32 d Armidale 26
Robb 22 d Barbarians 10
Second grade
St Alberts 41 d Armidale Blues 7
Tamworth 40 d Glen Innes 24
Third grade
St Alberts 50 d Armidale Blues 17
Barbarians 26 d Robb 24
Tamworth 33 d Glen Innes 7
Women's 7's
Armidale Blues 19 d St Alberts 17; St Alnberts 21 d Armidale Blues 12
Barbets 37 d Robb 5, Barbets 33 d Robb 0
AFL
AFL North West
Tamworth Kangaroos edge the Inverell Saints 90-82
SOCCER
Premier Division
South United 4 def North Companions 1
Tamworth FC 8 def Kootingal 0
OVA 5 def Moore Creek 1